Blog Prawo karne

  • Ewa Ornacka - polska dziennikarka i scenarzystka. Z wykształcenia pedagog. Pracę dziennikarską rozpoczęła na początku lat 90. w redakcji "Głosu Szczecińskiego".

30 maja / Sprawy (nie)zapomniane

Prawomocny wyrok w sprawie zabójcy rodziców i jego dziewczyny

Całą Polską wstrząsnęła zbrodnia dokonana w Rakowiskach koło Białej Podlaskiej na Lubelszczyźnie. W nocy z 12 na 13 grudnia 2014 roku 18-letni Kamil N. wraz ze swoją 19-letnią dziewczyną Zuzanną zamordowali śpiących w domu rodziców Kamila. Zbrodnia została zaplanowana przez parę. Miała być „zbrodnią doskonałą”. Młodzi ludzie zadali ofiarom kilkadziesiąt ciosów nożem. Rodzice sprawcy zginęli na miejscu.

Zuzanna i Kamil zostali przywiezieni do domu Kamila przez znajomego studenta. Po dokonaniu zbrodni przyznali się kierowcy do swojego czynu proponując mu 100 tysięcy złotych za milczenie. Następnego dnia zostali zatrzymani przez policję w Krakowie. Plecak zawierający narzędzia zbrodni także trafił w ręce policji.

W toku prowadzonego śledztwa nie stwierdzono u zabójców niepoczytalności ani żadnej choroby psychicznej. Głównym motywem zbrodni był według sprawców fakt braku akceptacji ze strony rodziców. Ofiary nie mogły zaakceptować związku syna argumentując to złym wpływem Zuzanny M. na Kamila., obarczając dziewczynę winą za problemy ich syna w szkole. Prokurator prowadzący sprawę przyznał, że nigdy nie spotkał się z tak „absurdalną i wstrząsającą zbrodnią”. Sędzia orzekający w pierwszej instancji wskazał, że sprawcy działali z pełną premedytacją.

Kamil i Zuzanna przyznali się do winy i wyrazili skruchę. Sąd okręgowy skazał ich na karę 25 lat pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie po 20 latach odbywania kary. Apelację wniosła zarówno prokuratura domagając się dla sprawców kary dożywotniego pozbawienia wolności, jak i obrońcy domagający się zmniejszenia wymiaru kary.

W kwietniu 2016 roku Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji wskazując, że żadna z wniesionych apelacji nie zasługiwała na uwzględnienie. Wyrok jest prawomocny.

Komentarze (0)

Dodaj

Zobacz również...